Åsfjärndens utbildningscenters logotyp.

Flash is not installed.

Get Adobe Flash player

Svenskundervisning för invandrare (SFI)

Du som är invandrare eller flykting, över 20 år, och som är folkbokförd i Grums kommun, är välkommen att hämta ansökningsblankett och övrig information vid Åsfjärdens skolexpedition. Vi har ingen egen undervisning på skolan utan erbjuder SFI-studier vid Säffle Lärcenter.

Säffle Lärcenter

Här hittar du information om Säffle Lärcenters SFI-undervisning.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Intagning

När du vill börja läsa SFI så tar du kontakt med skolan och vi gör tillsammans upp en studieplan så att du så fort som möjligt kan börja dina språkstudier.

Information
Vill du ha mer information är du välkommen att ta kontakt med oss via e-mail eller telefon.

Senast uppdaterad: 2011-08-31
Sidansvarig: Carina Ångman

Kontakta

Carola Nilsson
Studie- och yrkesvägledare
Telefon: 0555-422 33
E-post: carola.nilsson@grums.se

SFI-bonus

Sfi-bonus innebär att nyanlända invandrare (folkbokförda från 1 juli 2010) som slutfört vissa kurser inom sfi kan bli beviljade en bonus. Beroende på vilken kurs den studerande har slutfört kan hon eller han beviljas 6000, 8000 eller 12 000 kronor.

När du lämnar din ansökan om sfi-bonus ska du även visa upp ditt uppehållstillstånd för att visa att du tillhör målgruppen för sfi-bonus.
 
Ansökningsblankett och information på andra språk finns på Skolverkets hemsida.

Ansökningsblankettlänk till annan webbplats

Information från Skolverketlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Åsfjärdens utbildningscenter, Nedre Villagatan 36, Grums
Postadress: Grums Kommun, Åsfjärdens utbildningscenter, 664 80 Grums
Telefon: 0555-422 35, fax 0555-420 21
© Grums kommun