Det skonsammaste för miljön (och i slutändan oss själva) är att i den mån det är möjligt använda miljövänliga produkter. Det gör det lättare för kommunen att lyckas med reningen av avloppsvattnet. Två vanliga märkningar i Sverige är Svanen och Bra Miljöval.
Följande är exempel på avfall som inte får spolas ned i avloppet:
Fasta föremål som spolas ned kan orsaka stopp och skador i avloppssystemet som går åt massor med tid att åtgärda. Ett reningsverk kan heller aldrig ta bort allt utan är anpassat för att ta bort så mycket som möjligt av de ämnen som förväntas i vattnet.
Ett steg i reningen är att bakterier genom att äta näringsämnena i vattnet bryter ned dessa och gör dem ofarliga. Främmande ämnen i vattnet kan i värsta fall skada de viktiga bakterierna så att det reningssteget slås ut. Och vad värre är, de skadliga ämnena hamnar i slutändan ute i Vänern.
Läs mer om hur reningsverket fungerar här:
Rening av avloppsvatten
Läs här om vattnets egenskaper i kommunen:
Vanliga frågor