Evenemang  l  Blanketter  l  Om webbplatsen  l  Anpassa  l  Sidor A-Ö  l  Kontakt  l  Kartalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Du är här:
Avdelare

Gruppbostäder

Vi har tre gruppbostäder och ett korttidsvistelsehem i kommunen. Så långt som möjligt anpassas verksamheten utifrån den enskildes behov och önskemål.

Floran - korttidsvistelsehem


Syftet med Floran är att avlasta anhöriga och bereda möjlighet till miljöombyte för personer med funktionshinder.

Floravägen


Gruppbostad för fem personer med utvecklingsstörning och tilläggshandikapp i form av syn-, hörsel- och rörelsehinder. De boende erbjuds olika typer av sinnesträning.

Åsgatan


Gruppbostad för sju personer med måttlig utvecklingsstörning. Verksamheten syftar till att stödja de boende i deras dagliga livsföring mot ett så självständigt liv som möjligt.

Åshammar


Gruppbostad för fem personer med funktionshindret autism. Verksamheten bedrivs utifrån TEACCH-pedagogikens principer.
Floravägens gruppbostad
Floravägens gruppbostad i Grums
Relaterad information
Ansvarig för verksamheten

Områdeschef
Isolde Herrman
Direkttel. 0555-423 18
isolde.herrman@grums.se

Besök efter överenskommelse.

Postadress:
Grums kommun
Isolde Herrman
664 80 Grums

Sidansvarig: Ulla Eliasson
Informationsägare: Margaretha Rudner
Senast uppdaterad: 2011-11-08