SchoolSoft instruktioner

Du som har barn placerade i förskola, grundskola och/eller fritidshem kan använda både app och webb för att nå information i SchoolSoft.

Använd i första hand appen

Appen rekommenderas i första hand, framförallt när man ska hantera schema i barnomsorgen. Du loggar in med ditt BankID. Saknar du som vårdnadshavare mobilt BankID kontaktar du Grums kommun för att få alternativ tillgång till SchoolSoft.

När du ska söka efter ditt barns skola i appen, skriv Grums i sökfältet. Sedan kan du välja rätt skola i listan.

För att kunna använda appen måste du som användare (enligt GDPR) först logga in på SchoolSoft webb och tillåta användning av appen, boka i "Åtkomst från app" som du finner i "Min profil".

Så här gör du för att tillåta användning av appen:

  1. Logga in på SchoolSoft i webbläsaren Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

  2. Du får nu upp en inloggningssida. Välj vårdnadshavare

  3. Logga in med BankID

Länkar för att ladda ner appen

App Store

Vårdnadshavare Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Elev Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

GooglePlay

Vårdnadshavare Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Elev Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Viktigt att du uppger dina kontaktuppgifter

Förskola eller skola kan ibland behöva nå dig via sms och e-post, till exempel vid oanmäld frånvaro. Det är därför mycket viktigt att du som vårdnadshavare fyller i e-postadress och mobilnummer under
Min profil > Personuppgifter.

Instruktioner SchoolSoft

Instruktionsfilmer på Youtube för SchoolSoft Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

SchoolSoft för vårdnadshavare pdf, 1 MB, öppnas i nytt fönster.

SchoolSoft för vårdnadshavare - förskola pdf, 1.1 MB.

SchoolSoft för elever pdf, 795.3 kB, öppnas i nytt fönster.

Uppdaterad: 2026-08-14