Kontakta IFO

Kontaktuppgifter och öppettider för individ- och familjeomsorgen (IFO).

Receptionen
måndag, tisdag, torsdag och fredag: 9.00-16.00
onsdag: 13.00-16.00
lunchstängt: 12.00-13.00

Följande datum under 2021 har vi stängt på förmiddagen och öppnar klockan 13.00:
22 april och 20 maj.

Telefontid reception
måndag-fredag: 8.00-12.00 och 13.00-16.00
tel: 0555-422 82 
fax: 0555-106 10

Anmälningar och akuta situationer
dagjour: 0555-420 71 eller 070-328 34 98
måndag-torsdag: 8.00-16.30
fredag: 8.00-16.00

Vid akuta situationer efter att individ- och familjeomsorgen har stängt, kontakta socialjouren.

Socialjouren

Telefontider till handläggarna
måndag: 9.00-9.30
telefontider övriga vardagar: 8.30-9.30


Pernilla Pettersson
områdeschef
0555-422 60
pernilla.pettersson@grums.se

Socialsekreterare - familjerätt

Margaretha Olsson
0555-422 87
margaretha.olsson@grums.se

Jenny Larsson
0555-421 21
jenny.larsson@grums.se

Socialsekreterare - barn och unga

Siv Dingen
0555-422 84 
siv.dingen@grums.se

Eva Johansson
0555-422 75
eva.johansson@grums.se

Emelie Cylvén
0555-42151
emelie.cylven@grums.se

Caroline Ekeberg
0555-421 16 
caroline.ekeberg@grums.se

Evelina Söderberg
0555-422 97
evelina.soderberg@grums.se

Simon Eriksson
0555-420 78
simon.eriksson@grums.se

Charlotte Bergström
0555-422 13
charlotte.bergstrom@grums.se

Marie-Louise Dannberg
0555-422 32
marie-louise.dannberg@grums.se

Laila Strandh
0555-421 01
laila.strandh@grums.se

Paula Erlingsson
0555-420 39
paula.erlingsson@grums.se

Jasmine Forsgren
0555-421 41
jasmine.forsgren@grums.se

Socialsekreterare - vuxen

Sofie Malmgren
0555-422 88
sofie.malmgren@grums.se

Malin Olsson
0555-421 43
malin.elfgrenolsson@grums.se

Socialsekreterare - ekonomiskt bistånd

Vi har extra telefontid vardagar klockan 13.00-15.00, detta för att minska antalet besök i receptionen. Telefonen kommer att bemannas av en socialsekreterare per dag och nås via telefonnummer 0555-422 82.
Detta gäller fram till och med 31 maj 2021.

Viktoria Brunåker
0555-422 83
viktoria.brunaker@grums.se

Samuel Udd
0555-422-76
samuel.udd@grums.se

Magnus Lindholm
0555-422 92
magnus.lindholm@grums.se

Linda Olsson
linda.olsson@grums.se

Socialsekreterare - integration, ekonomiskt bistånd

Tomas Hane
0555-422 74
tomas.hane@grums.se

Socialsekreterare - förebyggande insatser

Eva Hansson
0555-422 12
eva.hansson@grums.se

Öppenvården

David Eileryd, beroendeterapeut
0555-420 17
david.eileryd@grums.se

Sofia Jansson, beroendeterapeut
sofia.jansson@grums.se

Fredrik Magnusson, samtalskonsulent
0555-422 16
fredrik.magnusson@grums.se 

Lennart Andersson, fältare
0555-420 66
lennart.andersson@grums.se

Joakim Eliasson, ungdomsbehandlare/fältare
0555-420 93
joakim.eliasson@grums.se

Susanne Havenström
0555-420 76
susanne.havenstrom@grums.se 

Therese Bood, boendestödjare, familjebehandlare
0555-421 00 
therese.bood@grums.se

Anna-Karin Thorin, boendestödjare, familjebehandlare
0555-420 85
anna-karin.thorin@grums.se

Anette Pettersson, familjebehandlare
0555-420 56  
anette.pettersson@grums.se

Biståndshandläggare

Amanda Johansson LSS/socialtjänst/socialpsykiatri
0555-422 66
amanda.johansson2@grums.se

Eva-Lena Bengtsson socialtjänst
0555-422 65
eva-lena.bengtsson@grums.se

Emelie Shaw socialtjänst/socialpsykiatri
0555- 422 61
emelie.shaw@grums.se

Sandra Wirvén socialtjänst
0555-422 67
sandra.wirven@grums.se

Sofie Finell, samordnare
0555-422 69
sofie.finell@grums.se


De personuppgifter som du lämnar kommer att användas för att vi ska kunna tillhandahålla det stöd och den service vi ansvarar för. Kommunstyrelsen i Grums kommun är ansvarig för att dina personuppgifter behandlas i enlighet med gällande dataskyddslagstiftning. Läs mer på www.grums.se/personuppgifterlänk till annan webbplats.

Uppdaterad: 2021-04-13

Kontakt

Besöksadress
Sveagatan 77, Grums.
Besök efter överenskommelse.

Postadress
Grums kommun
Individ- och familjeomsorgen
664 80 Grums

Navigera vidare