Besök Grums kommuns sida på Facebook

Kontakta IFO

Kontaktuppgifter och öppettider för individ- och familjeomsorgen (IFO).

Individ- och familjeomsorgen finns på Hotellgatan 22 under ombyggnationen av kommunhuset.

Följande öppettider gäller:

Receptionen
Måndag-fredag: 10.00-15.00
Onsdag: 13.00-16.00
Lunchstängt: 12.00-13.00

Telefontid reception
Måndag-fredag: 8.00-12.00 och 13.00-16.00
Tel: 0555-422 82 
Fax: 0555-106 10

Anmälningar och akuta situationer
Dagjour 070-328 34 98
Måndag-torsdag: 8.00-16.30
Fredag: 8.00-16.00

Telefontider till handläggarna
Måndag: 9.00-9.30
Telefontider övriga vardagar: 8.30-9.30


Pernilla Pettersson
Områdeschef
0555-422 60
pernilla.pettersson@grums.se

Familjerätt

Margaretha Olsson
0555-422 87
margaretha.olsson@grums.se

Jenny Larsson
0555-421 21
jenny.larsson@grums.se

Socialsekreterare - barn och unga

Isabelle Roos, utredning
0555-422 97
isabelle.roos@grums.se

Sandra De Jong, utredning
0555-422 86
sandra.dejong@grums.se

Eva Johansson, utredning, våld i nära relation
0555-422 75
eva.johansson@grums.se

Emelie Cylvén, utredning
0555-42151
emelie.cylven@grums.se

Maria Jakobsson, insats
0555-422 33 
maria.jakobsson@grums.se

Charlotte Bergström, insats
0555-422 13
charlotte.bergstrom@grums.se

Marie-Louise Dannberg, insats
0555-422 32
marie-louise.dannberg@grums.se


Socialsekreterare - vuxenhandläggare

Fredrik Magnusson
0555-422 16
fredrik.magnusson@grums.se 

Sofie Malmgren
0555-422 88
sofie.malmgren@grums.se

Malin Elfgren (föräldraledig)
0555-421 43
malin.elfgren@grums.se

Laila Strandh, unga vuxna/ psykisk ohälsa/ våld i nära relation
0555-421 01
laila.strandh@grums.se

Ekonomiskt bistånd

Sara Oredsson
ekonomi
0555-421 24
sara.oredsson@grums.se
 
Elin Bjartell
ekonomi
0555-422 78
elin.bjartell@grums.se

Viktoria Brunåker
ekonomi
0555-422 83
viktoria.brunaker@grums.se

Samuel Udd
ekonomi
0555-422-76
samuel.udd@grums.se

Integration, ekonomiskt bistånd

Tomas Hane
0555-422 74
tomas.hane@grums.se

Siv Dingen
0555-422 84 
siv.dingen@grums.se

Förebyggande insatser

Eva Hansson
0555-422 12
eva.hansson@grums.se

Öppenvården

David Eileryd
0555-420 17
david.eileryd@grums.se

Lennart Andersson
fältare
0555-420 66
lennart.andersson@grums.se

Joakim Eliasson 
fältare
072-0832470
joakim.eliasson@grums.se

Susanne Havenström
070-285 43 22
susanne.havenstrom@grums.se 

Therese Bood
boendestödjare
072-142 04 68 
therese.bood@grums.se

Anna-Karin Thorin
boendestödjare
072-145 20 34
anna-karin.thorin@grums.se

Anette Pettersson
familjestödjare (deltid)
0555-420 56
072-147 71 57  
anette.pettersson@grums.se

Socialsekreterare ensamkommande

Magnus Lindholm
0555-422 92
magnus.lindholm@grums.se

Gruppledare nyanlända och asyl

Carola Zettergren
070-626 63 98

Biståndshandläggare

Erika Mogren
biståndshandläggare LSS/socialtjänst
0555-422 66
erika.mogren@grums.se

Eva-Lena Bengtsson
biståndshandläggare socialtjänst
0555-422 65
eva-lena.bengtsson@grums.se

Maria Aleskog
biståndshandläggare socialtjänst
0555-422 67
maria.aleskog@grums.se

Sofie Finell
samordnare
0555-422 69
sofie.finell@grums.se

De personuppgifter som du lämnar kommer att användas för att vi ska kunna tillhandahålla det stöd och den service vi ansvarar för. Kommunstyrelsen i Grums kommun är ansvarig för att dina personuppgifter behandlas i enlighet med gällande dataskyddslagstiftning. Läs mer på www.grums.se/personuppgifterlänk till annan webbplats.

Uppdaterad: 2019-11-07

Kontakt

Tillfällig besöksadress:

Hotellgatan 22, Grums.
Besök efter överenskommelse.

Postadress
Grums kommun
Individ- och familjeomsorgen
664 80 Grums