Kultur- och ungdomsledarstipendium

Grums kommun delar årligen ut stipendium till ungdomsledare. De stipendium som delas ut är ungdomsledarstipendium, idrottsstipendium samt kulturstipendium.

Utdelning av stipendium

Utdelning av stipendier sker vid februari månads kommunfullmäktige. Stipendiets storlek uppgår varje år till det belopp som kommunfullmäktige anvisar för ändamålet.

Ungdomsledarstipendium

Två stipendier delas ut varje år. Stipendierna delas ut till en aktiv kvinnlig och en aktiv manlig ungdomsledare. Stipendiater kan föreslås av verksamma föreningar inom kommunen, ledamöter av kommunstyrelsen och kommunfullmäktige.

Villkor för att få ungdomsledarstipendiet:

  • Stipendiaten ska vara bosatt i Grums kommun eller vara verksam i kommunen.
  • Stipendiaten ska ha utfört mångåriga värdefulla insatser som ungdomsledare inom kommunens föreningar, sammanslutningar eller studieorganisationer.

Idrottsstipendium

Två stipendier delas ut varje år. Stipendiet delas ut till en aktiv kvinnlig och en aktiv manlig idrottsutövare. Stipendium kan även utdelas till idrottslag med verksamhet och hemvist i Grums kommun. Nominering sker av ledamöter i kommunstyrelse och kommunfullmäktige.

Villkor för att få idrottsstipendiet:

  • Stipendiaten ska antingen vara född eller bosatt i Grums kommun.
  • Stipendiet ska utdelas till den som kan verifiera stora framgångar inom en idrottsgren.

Kulturstipendium

Ett stipendium delas ut varje år. Stipendium kan även utdelas till kulturgrupper/kulturföreningar med verksamhet i Grums kommun.

Alla som är folkbokförda i kommunen kan föreslå en person eller en organisation/förening till stipendiet. Förslagsställaren ska uppge sitt eget namn och sin adress.

Villkor för att få kulturstipendiet:

  • Stipendiaten ska antingen vara född eller bosatt i Grums kommun.
  • Stipendiaten ska ha utfört framstående kulturella insatser.

Stipendiater genom åren

Ungdomsledarstipendiater

År

Stipendiat

Förening

1975

Harald Olsson

Värmskogs Sportklubb

1976

Stig Gustavsson

Slottsbrons Ungdomsmusikkår

1977

Olle Strandberg

Grums SMU

1978

Helmut Klausner

Grums Slalomklubb

1979

Jan Andersson

GIK

1980

Stig Knöös

Aston Wahlgren

Slottsbrons IF

Segmons IF

1981

Stefan Johansson

Jan Jansson

Grums Badmintonklubb

Grums Badmintonklubb

1982

Ingvar Olsson

GIK

1983

Lena Werme

Grums Folkdansgille

1984

Kent Nilsson

Segmons IF

1985

Margaretha Hellberg

UNF

1986

Hans Svensson

Ungdomsledare i BIF och SIF

1987

Marianne Raij

Grums Slalomklubb

1988

Tore Gullriksson

Slottsbrons IF

1989

Sören Johansson

GIK

1990

Ej utdelat


1991

Ej utdelat


1992

Ej utdelat


1993

Björn Boström

Sören Stark

Borgviks IF

GIK

1994

Jan-Erik Andreasson

Grums Tennisklubb

1995

Rolf Frykberg

Grums Slalomklubb

1996

Anette Messfeldt

Ylva Sundin

Slottsbrons Ungdomskår

Grumsdrillen

1997

Kjell Andersson

Eds Sjöscoutkår

1998

Lena Strandberg

Ö:a Värmskogs SMU

1999

Monica Strandberg

Ö:a Värmskogs SMU

2000

Lennart Hjärtkvist

Grums Badmintonklubb

2001

Lars-Göran Andersson

Grums IK fotboll

2002

Therese Lundborger

Grums Ridklubb

2003

Ronny "Bamse" Jönsson

Handbollsklubben Grums

2004

Jeanette Karlsson

OK Älgen

2005

Carina Lindh

Charlotta Österlund Jansson

Slottsbrons IF

Slottsbrons IF

2006

Dan Bengtsson

Grums Innebandyklubb

2007

Ulrika Nilsson

Grums IK Fotboll

2008

Ej utdelat


2009

Ej utdelat


2010

Niklas Elwin

Grums Båtklubb

2011

Jonas Mattsson

Grums IK fotboll

2012

Sebastian Wikström

Grums IK fotboll

2013

Nina Stigtorp

Föreningen Går´n

2014

Isaac Björck Kjellgren

Grums Simklubb

2015

Helena och Robin Karlsson

Värmskogs Sportklubb

2016

Amanda Nederman

Simon Sköld

Grums Badmintonklubb

Grums Simklubb

2017

Hans "Berka" Bergqvist

Anna-Lena Björnlod

GIK Hockey

Grums Ridklubb

2018

Ronnie Frykstedt

Slottsbrons IF

2019

Johan Werner Ortfeldt

Ulrika Jacobs

Grums IK fotboll

Grums Ryttarsällskap

2020




Idrottsstipendiater

År

Namn

Idrottsgren

1975

Sonja Eide

Lilla VM-laget

Björn-Olov Andersson

Ok Älgen

GIK

Grums Slalomklubb

1976

Ulf Labraaten

DM i tennis bl.a.

1977

Ej utdelat


1978

Nette Raij

Grums Slalomklubb

1979

Torbjörn Schönn

Bandy SIF och fotboll Segmons IF

1980

Ej utdelat


1981

Kenneth Johansson

Mc Åsen

1982

Ej utdelat


1983

Ej utdelat


1984

Ej utdelat


1985

GIK Div 1- lag

SIF Div 1- lag

Ishockey

Bandy

1986

Ej utdelat


1987

Ej utdelat


1988

Ej utdelat


1989

Ej utdelat


1990

Ej utdelat


1991

Ej utdelat


1992

Ej utdelat


1993

Erik Hansson

Långlopp skidåkning

1994

Jeanette Kjörsträd

Ewa Delin

Thomas Johansson

SM i dubbelbugg

SM i dubbelbugg

SM i dubbelbugg

1995

Stefan Hassel

Hastighetsåkare på skridskor

1996

Ej utdelat


1997

Ej utdelat


1998

Ej utdelat


1999

Ej utdelat


2000

Ej utdelat


2001

Ej utdelat


2002

Ej utdelat


2003

Lise-Lott Grimm

Insatser vid VM i karate

2004

Ej utdelat


2005

Ej utdelat


2006

Ej utdelat


2007

Ej utdelat


2008

Ej utdelat


2009

Ej utdelat


2010

Ej utdelat


2011

Erica Pettersson

Vann 4 x 100 m. i Finnkampen

2012

Grums Ryttarsällskap


2013

Anton Björk Teuscher

Guld i Vansbrosimmet

2014

Amanda Elwin

Carl-Johan Bengtsson

Motorsport

Bågskytte

2015

Ludvig Nyrén

Simning

2016

Mattias Göransson

Ronja Lindh

Ishockey

Innebandy

2017

Jasmine Jacobs

Tobias Klasson

Dressyrryttare

Parasimmare

2018

Matailda Skalare

Karate

2019

Linus Björk

Natalie Nyberg

Motorsport

Cykelsport

2020




Kulturstipendiater

År

Namn

Uttryck

1975

Thorbjörn Nilsson


1976

Birger Thellberg


1977

Reidar Wilde


1978

Gustaf Carlsson


1979

Odd Möller

Åke Aronsson

Emil Andersson

Stengänget

Stengänget

 

1980

Börje Fahlén

Stig Gustafsson

Musiklärare

 

1981

Åke Kjelleberg

Wilgot Jansson

Hembygdsmän

1982

Åke Lyrholm

Ivan Johansson


1983

Sigrid Gustafsson


1984

Bertil Bengtsson

Konstnär

1985

Domar Skafte

Författare

1986

Yngve Häggeborn

Musikledare

1987

Kjell och Christina Grimberg


1988

Jan Johansson

Musiker

1989

Ej utdelat


1990

Elsa Blomquist


1991

Malsjörevyn


1992

Bengt Sundh

Kommunalråd, författare

1993

Sven-Erik Magnusson

Ingvar Karlsson

Sven-Ingvars orkester

1994

Hans Olsson

Ewald Ornstein

Segmons hembygdsförening

Värmskogs hembygdsförening

1995

Gruvöns musikkår

Slottsbrons musikkår


1996

Hans Hedberg

Borgviks hembygdsförening

1997

World of silence

Rockband

1998

Sven-Hugo Borg

Arbetsgruppen "Torp och gårdar"

Författare till "Borgviks järnbruk"

 

1999

Rigmor Gustafsson

Jazzsångerska

2000

Uno Wenzel

Hembygdsman

2001

Thomas Denver Jonsson

Singer songwriter

2002

Anna Gunnarsson Gull

Tävlingsdansare

2003

Robert Johansson

Konstnär

2004

Ingrid Pettersson

Lars Andersson

Kulturentreprenörer

2005

Henrik Andersson

Operasångare

2006

Anette Messfeldt

Slottsbrons drillflickor

2007

Anne-Sophie Elwin (Britt-Marie från Grums)

Komiker, sångerska, stand-up

2008

Folk & rock i Segmon

Lasse Högberg och Karin Forsling

Arrangörer och musiker

2009

Anna-Karin Liedberg

Konstnär

2010

Oscar Magnusson

Arrangör, entreprenör, musiker

2011

Niklas Elwin

Ordförande Kulturskolan

2012

InMeHead

Rockgrupp

2013

Tomas Berglund

Låtskrivare, Guldkalven 2013

2014

Bronja Jura

Konstnär, Grums konstförenings upphovskvinna

2015

Alf Andersson

Dans

2016

Sven E. Blomquist

Kulturupplevelser

2017

Föreningen Torp och Gårdar


2018

Pernilla Carlsson

Konstnär

2019

Lars Andersson

Kulturarrangör

2020


 

Uppdaterad: 2020-10-29

Kontakt

För upplysningar kontakta:

Martin Karlsson
Områdeschef kultur & fritid
0555-420 51
martin.karlsson@grums.se

Navigera vidare