Vinnare av företagspriser

Årets företagare i Grums utses av föreningen Företagarna i samarbete med Grums kommun, Grumsföretagarna i samverkan och affärsnätverket Julianorna.

Personal på Grums leksaksaffär

Foto: Grums kommun

Årets företagare

  • 1986 - Astor Johansson, Wipab
  • 1987 - Familjen Aronsson och Fielding, Nyängens Värdshus
  • 1988 - Henry Ekström, WeDe Produkter AB
  • 1989 - Arne och Anne Larsson, Grums hotell och restaurang AB
  • 1990 - Kjell Grimberg, HB Grimbergs Byggservice
  • 1991 - Lars-Olof Hagberg, Hagbergs reklam Ateljé AB
  • 1992 - Ann-Marie Andersson, Ann-Maries Lanthandel AB
  • 1993 - Lennart Gunnarsson, Gruppresor AB
  • 1994 - Lars Wiik, Attention AB
  • 1995 - Jan-Inge Dahlman, Ica Klingan Sparköp
  • 1996 - Mats Axelsson, Grävfirma
  • 1997 - Bengt Degeryd, Lek och Miljö AB
  • 1998 - Familjen Lennartsson, Orrbyhallen
  • 1999 - Jan-Olov Larsson, ToLuRent
  • 2000 - Jan Andersson, S-lek i Grums AB
  • 2001 - Sven Berg, Säljex AB
  • 2002 - Tore Gustafsson, Tores el och Maskinservice
  • 2003 - Leif Emsevik, Industri Mekano AB
  • 2004 - Kenneth Johansson, Wipab
  • 2005 - Lars Andersson, Grums markplanering
  • 2006 - Jerker Dahlen, Grums husplåt
  • 2007 - Conny Wahlström, Ateljé 13
  • 2008 - Lena Forsberg och Kent Forsberg, Rigab
  • 2009 -
  • 2010 -
  • 2011 - Marcus Gunnarsson, Gruppresor AB
  • 2012 - Henry Ekström, Bofab AB
  • 2013 - Gert Almén, Triton valsteknik AB
  • 2014 - Annelie Emilsson och Cathrin Sundling, Annelie & Cattis Café AB
  • 2015 - Oscar Magnusson, Sliperiet
  • 2016 - Marita Erixon, Erixons fashion
  • 2017 - Tommy Sandström, LA Takvård Väst AB
  • 2018 - Niklas Karlsson, Maskintillbehör i Grums AB
  • 2019 - Tomas Wiklander, Petroleum AB
  • 2020 - Susanne Nyberg Sundqvist, Peritus konsult
  • 2021- Familjen Dahlman, ICA Klingan

Priserna Årets unga företagare och Årets arbetsplats infördes till Näringslivsgalan 2017. Under 2018 infördes även priset Årets medarbetare.

Årets unga företagare

  • 2017 - Sandra Östlind, Interiörboden
  • 2018 - Victor Rönning, Länsförsäkringars fastighetsförmedling i Grums
  • 2019 - Robin Andersson, Anderssons restaurang och catering
  • 2020 - Fredrik Wangsten, Åshammar Trädgård
  • 2021- Niclas Asker, Askers

Årets arbetsplats

  • 2017 - Triton Valsteknik AB 
  • 2018 - Maskintillbehör i Grums AB
  • 2019 - Värmlands Trafikcenter

Kategorin togs bort 2020 på grund av få nomineringar tidigare år.

Årets medarbetare

  • 2018 - Linda Persson, ICA Klingan
  • 2019 - Kristian Halvarsson, Maskintillbehör i Grums AB

Kategorin togs bort 2020 på grund av få nomineringar tidigare år.

Årets inspiratör, ny kategori 2020

  • 2020 - Pernilla Larsson, Coop Grums
  • 2021- Jessica Ydrefalk, ICA Klingan

Årets serviceföretag, ny kategori 2020

  • 2020 - Grums leksaksaffär, Lekia
  • 2021- Värmskogs lanthandel

Årets kvinna i och för näringslivet utses av kommunstyrelsen på förslag av affärsnätverket Julianorna:

  • 1995 - Gull-Britt Jeppsson
  • 1996 - Britt-Marie Spännar
  • 1997 - Ann Wallin
  • 1998 - Monica Gustafsson
  • 1999 - Maud Eifrém
  • 2000 - Elin Dahlén
  • 2001 - Marita Erixon
  • 2002 - Ann-Marie Fernlöf
  • 2003 - Ann-Christin Johansson
  • 2004 - Lena Forsberg
  • 2005 - Ann-Britt Skogström
  • 2006 - Angelica Dahlgren
  • 2007 - Ylva Zaring
  • 2008 - Inger Bernhardsson
  • 2009 -
  • 2010 -
  • 2011 - Irene Eliasson
  • 2012 - Birgitta Bengtsson
  • 2013 - Evalena Heinered
  • 2014 - Heidi Preus
Uppdaterad: 2021-09-24

Kontakt

Maria Röhr
Näringslivschef
0555-420 54
maria.rohr@grums.se

Navigera vidare