Kommunstyrelse

Mandatperiod 2023-2026. Kommunstyrelsen leder och samordnar kommunens verksamhet. Den har ansvar för hela kommunens utveckling och ekonomiska ställning. Styrelsen bereder alla ärenden som ska behandlas i kommunfullmäktige.

Ordförande tillika kommunalråd
Malin Hagström (S)

1:e vice ordförande
Tomas Nilsson (S)

2:e vice ordförande
Ulrika jacobs (M)


Ledamöterna har inte personliga ersättare.


Valteknisk samverkan 2023-2026 Pdf, 128 kB, öppnas i nytt fönster.


Namn

Mobilnummer

E-post

MODERATERNA (M)



Ledamöter



Ulrika Jacobs

070-456 00 83

u.jacobs@live.se

Alex Jacobs

076-628 99 60

alex.jacobs@live.se

Judith Kisch

070-817 53 87

judith.kisch@hotmail.com




Ersättare



Per Fransson

070-546 42 36

per.fransson@spoffice.se

Claudia Jacobs

076-645 50 92

claudiajacobs@live.se




CENTERPARTIET (C)



Ledamöter



Bo Johansson

070-644 34 22

bodarnole@gmail.com




Ersättare



Maria Svedinger Andersson

-

maria.svedinger.andersson@centerpartiet.com




SOCIALDEMOKRATERNA (S)



Ledamöter



Malin Hagström

0555-421 42

malin.hagstrom@grums.se

Tomas Nilsson

070-350 70 76

tomasigrums@telia.com

Ulrika Nilsson

070-747 19 35

ulleigrums@hotmail.com

Anders Leander

076-139 52 83

leanderanders@gmail.com

Marianne Lidbäck

-

-

Rafi Mirza

-

mirza.rafi86@gmail.com




Ersättare



Gun-Britt Arvholm

070-549 14 41

arvholmgunbritt@gmail.com

Leif Haraldsson

070-107 18 46

leif.haraldsson@byggnads.se

Annica Widström

072-552 00 05

annicawidstrom@hotmail.com

Jörgen Hagström

072-501 22 31

jorgen_hagstrom@hotmail.com

Margareta Bergman

076-045 37 73

bergmanmarg@gmail.com

Jan-Anders Andersson

070-323 69 79

jompan8@hotmail.com




VÄNSTERPARTIET (V)



Ledamöter



Eva Alfredsson Olsson

-

evamorsan@hotmail.se

Ersättare



Ken Rosén

073-268 66 55

ken_rosen@outlook.com




MILJÖPARTIET (MP)



Ledamöter



-



Ersättare



Jesper Johansson

073-035 90 52

jesper.johansson@mp.se




SVERIGEDEMOKRATERNA (SD)



Ledamöter



Jan-Olov Carlsson Skarp

-

jan.olov.carlsson.skarp@sd.se

Larisa Andersson

-

larisaandersson1@gmail.com




Ersättare



Solveg Svendsen

073-396 34 40

solans54@hotmail.com

Lena Olsson

070-722 28 72

lena_caravelle@hotmail.com


Uppdaterad: 2023-01-16