Kontakta individ och familj

Alla kan vi hamna i situationer som gör att vi behöver hjälp och stöd. Du kan alltid vända dig till oss för att få råd och stöd. Alla som arbetar på individ och familj har tystnadsplikt.

Bild på skylt till individ och familj i kommunhusets entré

Foto: Grums kommun

Kontaktuppgifter och öppettider

Öppettider receptionen individ och familj
måndag, tisdag, torsdag och fredag: 9.00-16.00
onsdag: 13.00-16.00
lunchstängt: 12.00-13.00

Telefontid reception individ och familj
måndag-fredag: 8.00-12.00 och 13.00-16.00
reception: 0555-422 82 
fax: 0555-106 10

Anmälningar och akuta situationer
dagjour: 0555-420 71 eller 070-328 34 98
måndag-torsdag: 8.00-16.30
fredag: 8.00-16.00

Socialjour i Karlstad
Socialjouren handlägger akuta sociala ärenden när ordinarie socialtjänst har stängt: 054-540 50 54 eller 054-540 54 14

Telefontider till handläggarna
måndag: 9.00-9.30
telefontider övriga vardagar: 8.30-9.30

Handläggare - familjerätt

Margaretha Olsson
1:e socialsekreterare
0555-422 87
margaretha.olsson@grums.se

Jenny Larsson
Socialsekreterare
0555-421 21
jenny.larsson@grums.se

Handläggare - barn och unga

Charlotte Bergström
1:e socialsekreterare
0555-422 13
charlotte.bergstrom@grums.se

Siv Dingen
Socialsekreterare
0555-422 84 
siv.dingen@grums.se

Eva Johansson
Socialsekreterare, utredning, våld i nära relation
0555-422 75
eva.johansson@grums.se

Emelie Cylvén
Socialsekreterare, utredning
0555-42151
emelie.cylven@grums.se

Caroline Ekeberg
Socialsekreterare, utredning
0555-421 16 
caroline.ekeberg@grums.se

Evelina Söderberg
Socialsekreterare, utredning
0555-422 97
evelina.soderberg@grums.se

Simon Eriksson
Socialsekreterare, utredning
0555-420 78
simon.eriksson@grums.se

Charlotte Bergström
Socialsekreterare, insats
0555-422 13
charlotte.bergstrom@grums.se

Marie-Louise Dannberg
Socialsekreterare, insats
0555-422 32
marie-louise.dannberg@grums.se

Laila Strandh
Socialsekreterare, insats, våld i nära relation
0555-421 01
laila.strandh@grums.se

Paula Erlingsson
Socialsekreterare, insats
0555-420 39
paula.erlingsson@grums.se

Jasmine Forsgren
Socialsekreterare, insats
0555-421 41
jasmine.forsgren@grums.se

Handläggare - vuxen

Sofie Malmgren
Socialsekreterare
0555-422 88
sofie.malmgren@grums.se

Malin Olsson
Socialsekreterare
0555-421 43
malin.elfgrenolsson@grums.se

Handläggare - ekonomiskt bistånd

Viktoria Brunåker
1:e socialsekreterare
0555-422 83
viktoria.brunaker@grums.se

Samuel Udd
Socialsekreterare, ekonomi
0555-422 76
samuel.udd@grums.se

Magnus Lindholm
Socialsekreterare
0555-422 92
magnus.lindholm@grums.se

Linda Olsson
Socialsekreterare, ekonomi/vuxen
0555-421 24
linda.olsson@grums.se

Handläggare - integration, ekonomiskt bistånd

Tomas Hane
Socialsekreterare
0555-422 74
tomas.hane@grums.se

Förebyggande insatser

Eva Hansson
Samordnare/familjebehandlare
0555-422 12
eva.hansson@grums.se

Öppenvården

David Eileryd
Beroendeterapeut
0555-420 17
david.eileryd@grums.se

Sofia Jansson
Beroendeterapeut
sofia.jansson@grums.se

Fredrik Magnusson
Socialsekreterare, samtalskonsulent
0555-422 16
fredrik.magnusson@grums.se 

Lennart Andersson
Fältare
0555-420 66
lennart.andersson@grums.se

Joakim Eliasson
Fältare
0555-420 93
joakim.eliasson@grums.se

Susanne Havenström
Familjebehandlare
0555-420 76
susanne.havenstrom@grums.se 

Therese Bood
Boendestödjare
0555-421 00 
therese.bood@grums.se

Anna-Karin Thorin
Boendestödjare
0555-420 85
anna-karin.thorin@grums.se

Anette Pettersson
Familjestödjare (deltid)
0555-420 56  
anette.pettersson@grums.se

De personuppgifter som du lämnar kommer att användas för att vi ska kunna tillhandahålla det stöd och den service vi ansvarar för. Kommunstyrelsen i Grums kommun är ansvarig för att dina personuppgifter behandlas i enlighet med gällande dataskyddslagstiftning. Läs mer på:

www.grums.se/personuppgifterlänk till annan webbplats

Uppdaterad: 2021-04-26

Kontakt

Pernilla Pettersson
Områdeschef individ och familj
0555-422 60
pernilla.pettersson@grums.se

Besöksadress
Sveagatan 77, Grums.
Besök efter överenskommelse.

Postadress
Grums kommun
Individ och familj
664 80 Grums

Navigera vidare